Historia osadnictwa w Puszczy Kampinoskiej

Historia osadnictwa w Puszczy Kampinoskiej jest dosyć ciekawa i interesująca. Do XIV wieku pozostawała dzika i nie zamieszkana... Puszcza, docierając do bram Warszawy, znajduje się zaledwie 15 kilometrów od jej centrum, co stanowi osobliwość wśród państw europejskich. Pozostała przy tym swoim kształcie jako prastara puszcza, zachowując duży stopień dawnej autentyczności. Sama nazwa puszczy pochodzi od wsi Kapinos datowanej w zapisach od XV wieku.…

Czytaj dalejHistoria osadnictwa w Puszczy Kampinoskiej

Palmirski Szlak Łącznikowy

Palmirski Szlak Łącznikowy rozpoczyna się przy Cmentarzu w Palmirach i prowadzi niebieskimi znakami i prowadzi do Truskawia. W okolicy Pociechy wspaniałe, stare drzewostany obszarów ochrony ścisłej, przy drodze do Truskawia lasy w większości zasadzone już po utworzeniu Parku w 1959 r., częściowo na terenach porolnych i dawnych wiejskich pastwiskach. Obfitość miejsc związanych z wydarzeniami lat 1939-44. Szlak dla pieszych i rowerzystów. Uwaga: przewiduje…

Czytaj dalejPalmirski Szlak Łącznikowy

Palmirska droga śmierci

W grudniu 1939 roku, po raz pierwszy samochody ze skazanymi na śmierć opuściły Warszawę, udając się szosa na północ, w kierunku Modlina. Za niewielka wsią Palmiry, na skraju Puszczy Kampinoskiej znajdowały się przed wojna składy amunicji, nazywane przez okoliczną ludność "prochownią". Do budynków ukrytych wśród sosnowego lasu prowadziła bocznica kolejowa. Wpierwszych miesiącach okupacji Niemcy rozbierali aż do fundamentów budynki prochowni i usuwali szyny…

Czytaj dalejPalmirska droga śmierci

Charakterystyka i historia Puszczy Kampinoskiej

Puszcza Kampinoska to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w całym kraju. Jej piękno już w początkach XX w. fascynowało przyrodników i badaczy,  którzy dostrzegli potrzebę jej ochrony. Największe zasługi w dziele ochrony puszczy położyli Jadwiga i Roman Kobendzowie. W latach 30-tych prowadzili szerokie badania florystyczno-fitosocjologiczne (R.Kobendza) i geomorfologiczno-geologiczne (J.Kobendzina). Wówczas rozpoczęli też oni starania o objęcie puszczy ochroną w formie parku narodowego. Pierwszymi…

Czytaj dalejCharakterystyka i historia Puszczy Kampinoskiej

Cmentarz w Palmirach

Cmentarz w Palmirach jest miejscem pamięci narodowej. Powstał w roku 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy. Między 7 i 8 grudnia 1939, a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali około 1700 obywateli polskich, narodowości polskiej i żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i…

Czytaj dalejCmentarz w Palmirach