Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach

Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach to miejsce pamięci narodowej. Miejsce upamiętniające ofiary masowych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-1943. Stare Muzeum Walk i Męczeństwa w Palmirach Pierwsze muzeum powstało w 1973 roku pod nazwą Muzeum Walk i Męczeństwa. Obecna nazwa to: Muzeum – Miejsce Pamięci Pamiry. Stare Muzeum było niefunkcjonalne i za…

Czytaj dalejMuzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach

Wojskowa Centralna Składnica Amunicji w Palmirach

W 1929 ze wsi Palmiry w głąb lasu zbudowano drogę prowadzącą do ukrytych magazynów Wojskowej Centralnej Składnicy Amunicji, składającą się z dwóch pasm bruku przedzielonych na środku rzędem maskujących przed atakiem lotniczym sosen. Pod składnicę wybrano teren wschodniej części puszczy, osłonięty korytem Wisły i twierdzą Modlin. W tym okresie do magazynów też doprowadzono bocznicę kolei normalnotorowej. Wybudowano ogółem 16 równoległych linii kolejowych, z…

Czytaj dalejWojskowa Centralna Składnica Amunicji w Palmirach

Palmirska droga śmierci

W grudniu 1939 roku, po raz pierwszy samochody ze skazanymi na śmierć opuściły Warszawę, udając się szosa na północ, w kierunku Modlina. Za niewielka wsią Palmiry, na skraju Puszczy Kampinoskiej znajdowały się przed wojna składy amunicji, nazywane przez okoliczną ludność "prochownią". Do budynków ukrytych wśród sosnowego lasu prowadziła bocznica kolejowa. Wpierwszych miesiącach okupacji Niemcy rozbierali aż do fundamentów budynki prochowni i usuwali szyny…

Czytaj dalejPalmirska droga śmierci

Cmentarz w Palmirach

Cmentarz w Palmirach jest miejscem pamięci narodowej. Powstał w roku 1948 roku, na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu na samym skraju puszczy. Między 7 i 8 grudnia 1939, a lipcem 1941 funkcjonariusze SS i policji niemieckiej rozstrzelali około 1700 obywateli polskich, narodowości polskiej i żydowskiej, zazwyczaj przywiezionych z warszawskich więzień i aresztów. W Palmirach zostali zamordowani wybitni przedstawiciele życia politycznego, społecznego, kulturalnego i…

Czytaj dalejCmentarz w Palmirach