Muzeum Walki i Męczeństwa w Palmirach

Muzeum utworzono z myślą o upamiętnieniu tragicznych wydarzeń z okresu II wojny: egzekucji w Palmirach i w Puszczy Kampinoskiej w latach 1939-43 oraz powojennych ekshumacji i utworzenia cmentarza-mauzoleum (1945-48). Poprzednia, ponad trzydziestoletnia siedziba Muzeum nie była wystarczająca na potrzeby bogatych zbiorów. Również organizacja przestrzeni budynku nie pozwalała na odpowiednią prezentację eksponatów. Brakowało nowoczesnego wyposażenia, które pozwoliłoby tak ważnemu miejscu pamięci narodowej stać się muzeum na miarę XXI wieku.
Główną część nowej ekspozycji stanowią małe podświetlone gablotki, umieszczone na cienkich podstawkach, z których każda ma być poświęcona osobnej ofierze, po której pamiątki m.in. listy, legitymacje, portfele, fragmenty biżuterii czy koszule, trafiły do muzeum. Towarzyszą im podświetlone pulsującym światłem niemieckie zdjęcia z egzekucji, listy ofiar, nadawane również z głośników oraz informacje na temat dat i miejsc kaźni. W budynku znalazły się także cztery sosny umieszczone w specjalnych szklanych tubusach. Drzewa były jedynymi świadkami zbrodni, dlatego tez stanowią integralny element ekspozycji. Noszą one symboliczne nazwy upamiętniające cztery miejsca masowych rozstrzelań mieszkańców Warszawy: Palmiry, Laski i Wólkę Węglową, ostatnie drzewo zaś nosi nazwy dwóch miejscowości: Szwedzkich Gór i Wydm Łużych. Przez szklaną taflę rozciąga się widok na cmentarz. Budynek obłożony jest blachą , w której wywiercono otwory przypominające ślady po kulach.

Jak dojechać?

Od 9 kwietnia do Muzeum można dotrzeć autobusem podmiejskim linii nr 800. Na razie autobusy kursują co godzinę w soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem zbliżających się Świąt Wielkanocnych – 23-25 kwietnia). Podróż z Wawrzyszewa na przystanek PALMIRY – MUZEUM, który zlokalizowany jest tuż przy Muzeum, trwa około 30 minut.
Autobusy linii 800 jeżdżą trasą: Metro Młociny – Kasprowicza – Przy Agorze – Marymoncka – Pułkowa – Łomianki: Kolejowa – Kiełpin Stary: Kolejowa – Dziekanów Leśny: Kolejowa – Dziekanów Polski: szosa gdańska – Palmiry: szosa gdańska – Palmiry: palmirska droga – Kampinoski Park Narodowy: palmirska droga – Palmiry – Muzeum.
Pierwszy autobus z pętli przy stacji metra Młociny wyrusza o godz. 9.20, ostatni – o godz. 17.20 (powrót z Palmir odpowiednio o godz. 10 i 18).
Obowiązują bilety na drugą strefę.


Komentarze są wyłączone.

Opracowano na podstawie informacji mieszkańców wsi Łomna i Palmiry, Monografii Kampinoskiego Parku Narodowego oraz książki Władysława Bartoszewskiego "Palmiry".