Najpopularniejszym, głównym szlakiem rowerowym Puszczy jest Kampinoski Szlak Rowerowy o długości 144,5 kilometrów. Trasa ta biegnie wokół Kampinoskiego Parku Narodowego, a formalnie zaczyna i kończy się w Wólce Węglowej. Trasę rowerową można również rozpoczynać i kończyć w Palmirach. Zróżnicowanie obszaru stanowi o atrakcyjności szlaku. Po drodze można zobaczyć bory sosnowe i mieszane, grądy i dąbrowy, a także wiejskie łąki na których trawiastemu lenistwu oddają się krowy.

Jest to jednak trasa dla wytrwałych. Nie tylko z racji na jej długość i w związku z tym niezbędny czas i odpowiednią kondycję potrzebną do jego pokonania. Niekiedy trzeba zsiąść z roweru, żeby przeprowadzić go przez spore połacie suchego, nieprzejezdnego piachu. Dlatego też utworzono także sieć wygodnych szlaków łącznikowych. Trzy z nich przecinają park z północy na południe, łącząc północną i południową nitkę szlaku okrężnego – dzięki temu można tworzyć indywidualnie krótsze pętle wycieczkowe, które można łatwo pokonać w jeden dzień.

Wyprawy rowerowe

Zapraszamy na wyprawy rowerowe szlakami Puszczy Kampinoskiej. Dla rowerzysty Puszcza to przede wszystkim leśne ścieżki, polne drogi, drogi bite i asfaltowe. Te ostanie zawsze o małym natężeniu ruchu. Trasę rowerową po Puszczy Kampinoskiej można dobrać i dla tych, którzy chcą delektować się bliskością natury wybierając szlak, który nie sprawia większej trudności w przejechaniu, jak i dla rasowych cyklistów dla których nierówności i wystające korzenie będą jedynie dodatkową atrakcją.

Puszcza i jej okolice

Kampinoski Park Narodowy jest niezwykle urokliwym miejscem, mimo że położonym przecież tak blisko warszawskiego zgiełku. Puszcza i jej okolice oszałamiają różnorodnością swoich krajobrazów. Wybierając się na Kampinoski Szlak Rowerowy miejscami można zobaczyć urokliwe rozlewiska i bagna położone obok mazowieckich łąk. Jesienią można podziwiać wrzosowiska, które dodatkowo dodają uroku charakterystycznym kampinoskim wydmom.

Atrakcje Puszczy Kampinoskiej

Wycieczka rowerowa po Kampinosie będzie okazją do poznania tajemnic puszczy i zobaczenia z bliska jej dzikich mieszkańców. W wielu miejscach obfituje w wydmowe zbocza wpadające stromo do bagnistych, ponurych, ale przez to niezwykle nastrojowych uroczysk. Nieco rzadziej szlaki przebiegają poprzez płaskie tereny – rozległe wilgotne turzyce poprzecinane kanałami i rowami melioracyjnymi, bądź naprzemienną mozaikę wąskich pasów lasu i łąk z charakterystycznymi mazowieckimi stogami siana. Warto wziąć ze sobą aparat fotograficzny, aby uwiecznić na zdjęciach malowniczy krajobraz podwarszawskiego parku narodowego.

Zwiedzanie

Wycieczkę zawsze można urozmaicić zwiedzaniem stałych punktów turystycznego zainteresowania. Wystarczy wymienić: Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach w połączeniu z ekspozycja muzealna w pawilonie obok, muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, warowny kościół w Brochowie, średniowieczne grodzisko „Zamczysko”, czy też urocze i zawsze gwarne muzeum Chopina w Żelazowej Woli.

Kampinoski Szlak Rowerowy jest dostępny dla rowerzystów przez cały rok. Można podróżować na swoich dwóch kółkach, a można też skorzystać z licznych wypożyczalni rowerów. Należy jednak pamiętać, że okresowo mogą pojawić się na niektórych odcinkach trudności w postaci kałuży, luźnego piasku bądź śniegu. Dlatego też na kampinoskie trasy zalecamy rowery trekkingowe, crossowe lub górskie.